Znaczenie macochy w rodzinie

Znaczenie macochy w rodzinie Nie zawsze jest tak, że dziecko może posiadać oboje rodziców, często sytuacja losowa na to nie pozwala. Powodów utarty rodzica może być kilka, rodzic może porzucić swoje dziecko, umrzeć lub po prostu się rozwieść. Wówczas zazwyczaj znikają też więzi emocjonalne, ponieważ ojcowie nie mają kontaktu z dzieckiem, na co dzień. Dość rzadką sytuacją, ale możliwą jest, kiedy rodzicem zostającym z dziećmi jest mężczyzna, wówczas zazwyczaj poszukuje kolejnej żony, partnerki, która wesprze go w trudnej roli rodzica. Sytuacja taka nie jest jednak komfortowa dla dziecka. Potomstwo zazwyczaj największe relacje łączą z matką i trudno jest im zaakceptować, że jej miejsce może zająć ktoś inny. Często traktują to jak afront, nieporozumienie, ponieważ nie chcą przelać więzi na inna osobę. W takiej sytuacji trzeba czasu i rozmowy, w końcu dzieci zrozumieją, że rodzic też ma prawo do szczęścia. Osoba taka jak macocha, jeśli tylko chcemy może zaopiekować się dziećmi partnera lub nie, wszystko zależy od jej charakteru. Często nawet macocha wykazuje się większym zrozumieniem dla takich dzieci niż matka. Macocha w rodzinie pełni role partnera dla mężczyzny, ale nie koniecznie musi być matką. Nieraz dzieci nie chcą takiej osoby i wolą, aby nie wtrącała się do nich. Rodzinę, która będzie tworzyć partner z macochą będziemy jak najbardziej nazywać mianem zrekonstruowanej, ponieważ dojdzie w tym wypadku do odbudowy struktury rodziny, dzieci zyskują kolejnego członka, który ma pełnić rolę matki, opiekuna.

Znaczenie rodziców naturalnych

Znaczenie rodziców naturalnych Rodzice są dla dziecka najważniejszymi ludźmi, zazwyczaj stawia ich sobie za wzór, naśladuje i najsilniej kocha. Dziecko ma kontakt z rodzicami codziennie, dlatego też panują między nimi ogromne więzi emocjonalne, których nikt nie jest w stanie zniszczyć. Każde dziecko chce być dobrze odbierane przez rodzica chce być chwalone, aby rodzic kochał go miłością bezwarunkowa, jeśli tego brakuje maluch jest wycofany, nie pewny siebie, ma problemy z poczuciem własnej wartości. Dziecko w rodzinie pełnej ma do dyspozycji dwoje rodziców, czyli matkę i ojca potrzebuje od nich nieco innych emocji, od matki miłości a od taty autorytetu. Pamiętajmy, że dziecko z czasem zaczyna nas naśladować i wzorować się na nas. Jeśli w domu panuje właściwa atmosfera, czyli rodzice kochają się i okazują miłość wówczas dziecko kocha je oboje. W momencie, kiedy króluje nienawiść wówczas dziecko zazwyczaj odpycha jednego z rodziców i opowiada się po stronie drugiego. Dzieci szybko się uczą i musimy dawać im właściwy wzorzec zachowania. Każde z rodziców musi spełniać swoje zdania, matka przede wszystkim kochać malca, spędzać z nim czas i pokazywać mu jak powinno się zachowywać, jakie wzorce panują w społeczeństwie. Ojciec z kolei musi wykazać się cierpliwością oraz zainteresowaniem najdrobniejszych szczegółów dotyczących życia dziecka. Dziecko musi czuć, że jest kochane i najważniejsze na święcie dla swoich rodziców, wówczas odwdzięczy się nam tym samym.

Znaczenie ojczyma w rodzinie

Znaczenie ojczyma w rodzinie Rozpad rodziny nie jest prostym zagadnieniem nie tylko dla małżonków, ale i dla dzieci. Rozpad może mieć miejsce w wyniku śmierci jednego z partnerów lub rozwodu, wówczas decyzja o zburzeniu więzi emocjonalnych jest jak najbardziej świadoma. Kiedy w rodzinie zaczyna brakować mężczyzny a kobieta nie umie żyć samotnie może kolejny raz spróbować związku z inną osobą. Sytuacja jednak komplikuje się, kiedy są dzieci z pierwszego małżeństwa te mają problem z akceptacją nowego partnera. Wynika to przede wszystkim z faktu, że ukochany tato żyje i nie chcą mieć kolejnego taty, lub po prostu są zazdrosne o rodzica. Nic, więc dziwnego, że wchodzenie ojczyma do nowej rodziny nie jest niczym prostym, trzeba tutaj wiele czasu. Jeśli ojczym okaże wyrozumiałość oraz tolerancje i będzie szczery w swoim postępowaniu wówczas może ujawnić się oryginalna wieź między nim z dziećmi żony. Sytuacja taka najczęściej jest spotykana, kiedy biologiczny ojciec nie żyje. Partner jest bardzo serdeczny dla dzieci a potomstwo jest stonkowo młode wówczas akceptacja przychodzi szybciej. Jeśli dzieci pozwolą nowej osobie wejść w rodzinę wówczas ojczym może mieć te same prawa, co ojciec naturalny trzeba tylko od samego początku ustalić pewne zasady tak, aby ojczym nie był dodatkiem a równoprawnym elementem rodziny, wówczas nawet dzieci będą szanowały jego opinię. To, jakie miejsce zajmie ojczym w nowej rodzinie zależy od partnerki i tego jak wpłynie na swoje dzieci.