You are here: / Rodzina zastępcza obsada / TRĄDZIK RÓŻOWATY

TRĄDZIK RÓŻOWATY

TRĄDZIK RÓŻOWATY
1 vote, 4.00 avg. rating (79% score)

medycyna (37)Trądzik różowaty (rosacea)nie jest chorobą zakaźną, ale przewlekłą i trudna do leczenia. Chorują na nią ludzie między 30 a 50 rokiem życia (częściej kobiety), zwłaszcza ci, którzy mieli problemy z trądzikiem młodzieńczym w okresie dojrzewania. Zaczyna się od czerwonych plam na twarzy po wypiciu gorącego napoju. Plamy obejmują obie strony twarzy i zlewają się ze sobą tworząc wizerunek motyla z rozpostartymi skrzydłami. Lekarze nie stwierdzili jednoznacznie, jaka jest przyczyna tej dolegliwości, ale statystyki mówią, że ma ona coś wspólnego z dolegliwościami jelitowo-żołądkowymi, wątrobowymi lub hormonalnymi. Także częściej dokucza tym, którzy mają niewyleczone zatoki lub zęby. Zmiany trądziku różowatego obejmują przeważnie skórę twarzy. Choroba przebiega w trzech fazach:
1. Faza rumieniowa – charakteryzuje się zaczerwienieniem na środkowej części twarzy, na brodzie, w okolicach nosa i ust oraz środkowej części czoła;
2. Faza grudkowo- krostkowa, w której wokół mieszków włosowych tworzą się krostki zakończone białym czubkiem;
3. Faza trzecia –przerostowa zwykle dotyczy mężczyzn i występuje stosunkowo rzadko, a skóra po tej fazie wygląda jak powierzchnia kalafiora.
Im wcześniej zacznie się leczenie tym większa szansa, że nie dopuści się do kolejnych faz i nie pozostaną blizny. Lekarz zaleci kurację antybiotykową i odpowiednie maści, którymi trzeba smarować chorą skórę.

Pozostałe wpisy o medycynie:

YOU MIGHT ALSO LIKE