Przemoc seksualna

Przemoc seksualna Najbardziej obrzydliwą z form przemocy jest przemoc seksualna. Jest to sytuacja, kiedy w rodzinie dziecko jest wykorzystywane przez rodziców seksualnie lub najbliższych krewnych. W tej sytuacji dorosły człowiek wymusza na jeszcze nie w pełni rozwiniętym organizmie czynności seksualne. Dziecko nie jest na to gotowe ani psychicznie ani fizycznie tym bardziej, że rolą rodzica jest ochrona dziecka a nie jego gnębienie. W takim wypadku dziecko jest swego rodzaju obiektem fantazji dorosłego i wymusza na nim określone działanie. W przemocy seksualnej wyróżniamy trzy typy form wykorzystywania. Pierwszym jest akt pozbawiony fizycznego kontaktu. Zaliczamy tutaj podglądanie dzieci, ekshibicjonizm czy oglądanie treści pornograficznych. Kolejnym typem przemocy są czyny skupione na fizyczności z dzieckiem. Ostatnią klasę stanowi przymuszanie do odbycia stosunku seksualnego, czyli gwałt. W przypadku przemocy seksualnej dziecko nie tylko doznaje uszkodzeń wewnętrznych, ale i psychicznych po takiej przemocy nie można się pozbierać. Rodzic, którego się kochało wyrządza taką krzywdę dziecku, potomek nie może tego pojąć i czasami nawet siebie obwinia o taki stan rzeczy. Osoba, która jest molestowana seksualnie zachowuje się bardzo charakterystycznie, pokazuje strach na widok sprawcy molestowania, staje się zamknięta w sobie, często ofiary mówią o całym zdarzeniu jednak prawda jest tak trudna do przyjęcia, że otoczenie ją odrzuca.

Patologia w rodzinie

Patologia w rodzinie Ciężko tak po prostu określić, czy patologia w rodzinie to „już” bicie, czy „jeszcze tylko” klapsy. Ważne jest jedno – jakakolwiek przemoc nie zostaje stosowana, należy od razu zareagować. Nie zawsze można to zauważyć gołym okiem. Kobiety zwykły przykrywać pudrem sińce na twarzy, dzieci natomiast zakładają bluzy z długimi rękawami. Dookoła panuje jedna, wielka zmowa milczenia. Nie powinniśmy jednak pozostawać jej obojętni. Prawda jest taka, że można to odczytać chociażby za pomocą dziecięcego rysunku. Dziecko, które rysuje swojego ojca z wielkimi ustami, być może wskazuje tym samym na to, że w domu często dochodzi do kłótni, do krzyku przede wszystkim. Jeśli nogi ojca są wielkie, można uznać, że dziecko często jest bite i kopane. Dodatkowo, język malucha także wiele nam o tym powie. Gdy mówi, że ojciec jest najsilniejszy, najpotężniejszy na całym świecie, to znaczy, że musiało tej „potęgi” doznać na własnej skórze, a to samo w sobie jest już chore i z tym należy walczyć. Powinniśmy w tym momencie interweniować jak najszybciej.

Przemoc psychiczna w rodzinie

Przemoc psychiczna w rodzinie W wielu książkach opisywane są modele prawidłowego wychowania, oraz funkcji każdej rodziny tym czasem nijak ma się to do realiów. Często bywa tak, że rodzic zamiast ochraniać dziecko po woli je niszczy. Można robić to nie tylko stosując przemoc fizyczną, ale i psychiczną. W tym wypadku bez użycia narzędzi oddziałujemy negatywnie na psychikę dziecka. W wyniku takiego działania dziecko odczuwa bardzo wiele negatywnych emocji. Dziecko boi się przede wszystkim zawieść rodzica, ma stany lękowe, nie może dobrze spać, boi się reakcji rodzica. Zazwyczaj gnębienie odbywa się tutaj na drodze słownej, rodzic stosuje presje, wyzwiska, aby motywować dziecko tym czasem powoduje zaniżanie samoceny u malca i wycofanie się. Krzyki oraz poniżanie są bardzo niszczącą dla dziecka karą, skutki mogą być widoczne nawet w życiu dorosłym. Osoby takie czują się uzależnione do rodziców, nie potrafią same żyć, ponieważ wymagają stałej kontroli. Ludzie gnębieni psychicznie wykazują cechy osób bitych, są wycofane i nieufne często długofalowe stosowanie przemocy psychicznej kończy się dla dziecka nerwicami, depresjami czy nawet samobójstwem. Co bardzo ważne osoby, wobec których stosowana jest jakakolwiek przemoc zazwyczaj przenoszą to na swoje życie lub na własne dzieci, znają tylko taki model wychowania, więc go powielają i zatacza się koła agresji. Przemoc fizyczna jest bardzo niszczycielska dla rozwoju dziecka, potrafi złamać chociażby bardzo silną osobowość.

Przemoc w rodzinie

Przemoc w rodzinie Rodzina ma za zdanie zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa, w wielu przypadkach tak jednak nie jest. Rodzice bardzo często nadużywają swojej władzy i siły, aby pokazać, kto jest ważniejszy i kto rządzi w domu. Zwykle schemat ten przenoszony jest z własnego doświadczenia. Jeśli byliśmy bici, jako dzieci najprawdopodobniej będziemy też tak traktować nasze potomstwo. Przyczyn bicia jest wiele, poza tradycją rodziną możemy mieć problem z wyładowaniem frustracji i agresji wówczas mścimy się na kimś słabszym, w tym wypadku dziecku. Innym powodem jest brak więzi z dzieckiem, malec tak na prawdę nam przeszkadza, więc bijemy go, aby był spokojny, nie wymagał niczego od nas, najlepiej siedział cicho i zajął się sobą sam. Przemoc prowadzi do bardzo wielu następstw nie tylko fizycznych, ale i psychicznych. Dziecko może doznać wielkiego uszczerbku na zdrowiu, co poważniej wpłynie na jego rozwój. Jeśli chodzi o psychikę, dziecko czuje się niepotrzebne niekochane, często też nie na widzi swojego oprawcę i życzy mu śmierci. Dzieci bite są wycofane nie mają wysokiej samooceny w zasadzie nie ufają nikomu, w każdym człowieku widzą potencjalnego tyrana, który je skrzywdzi. Bicie dziecka przynosi mu też wilki ból, pamiętajmy, że dziecko jest małą istotą, która nie potrafi się obronić. Często zdenerwowany rodzic bije tak mocno, ponieważ nie wie jak wielką siłę posiada. Przemoc w rodzinie jest trudną sytuacją, na szczęście się z nią walczy, ponieważ nasze polskie prawo chroni dzieci. Bez względu czy oprawcą jest rodzic czy ktoś obcy.