Czy dewiacja to choroba?

Czy dewiacja to choroba? Dewiacja, odchylenie od normy w najdokładniejszym tego słowa znaczeniu jest oczywiście rozumiana jako choroba, którą należy leczyć i z którą należy walczyć, bowiem może mieć potem bardzo zgubne skutki dla społeczeństwa. Jak jednak przekonać osobę chorą, że to, co robi, odbiega od wszystkich możliwych kryteriów i powinna zacząć nad sobą pracować? Nie jest to zadanie proste. Często dochodzi do sytuacji, w których musimy oddelegować jednostkę do leczenia odgórnie, zupełnie ją ubezwłasnowolniając. Dopóki jednak nie ma takiej potrzeby, nie musimy podejmować aż tak radykalnych kroków. Póki co, należy przede wszystkim nawiązać próbę rozmowy – kontaktu – być może dana osoba nie ma po prostu wsparcia w swojej chorobie. Jeśli jej pomożemy, możemy bardzo szybko przekonać się, że nie jest wcale tak ciężko, jak nam się dotychczas wydawało. Otóż, dewiacja jest wyleczalna, jak każda inna choroba, a dobry psycholog bądź psychiatra będzie w stanie udzielić pomocy naszej jednostce i sprawić, że jej życie stanie się łatwiejsze.

Dewiacja a patologia

Dewiacja a patologia Dewiacja jest najzwyczajniejszym w świecie, ciężko przyjmowanym stanem, który nazywamy wręcz chorobą, a jest po prostu silnym odchyleniem od ustalonej normy. Patologia natomiast jest jednym z tych zachowań, które społeczeństwo odrzuca, ale nie ma ono żadnego podłoża chorobowego. Pozostaje jednak zadać sobie pytanie: czy katowanie dziecka jest dewiacją, czy patologią? Pewnie jest to zależne od podłoża psychologicznego, od intencji kata, który nad dzieckiem faktycznie się znęca. Na dobrą sprawę trzeba bardzo wyraźnie rozgraniczać pojęcia i dewiacji, i patologii, aby nie popełnić zasadniczego błędu, nie wykazać się jednoznaczną ignorancją, która będzie potem boleśnie skutkować w danej sytuacji. Dla dobra siebie i podmiotu chorego bądź poddanemu działaniom patologicznym (albo samemu takie działania realizującemu), należy dokładnie zorientować się w sytuacji. To właśnie taka różnica, że dewiant nie będzie ani trochę czuł winy – ponieważ nie uzna swojego zachowania za zbrodnicze, jednostka patologiczna natomiast, może się tym nawet obnosić.

Rodzaje dewiacji

Rodzaje dewiacji Dewiacje, inaczej nazywane parafiliami, to takie schorzenia, w których dewiant absolutnie nie zdaje sobie sprawy, że jego działanie może być poczytywane za szkodzące innym, a jeśli nawet tak uzna, to oznacza, że osiągnął już pewien stopień świadomości i może bezproblemowo podjąć leczenie w pełnym zakresie. Zasadniczą pierwszą i najpotworniejszą chyba dewiacją jest oczywiście wampiryzm seksualny. Polega to na zadręczaniu partnera nawet i na śmierć, jeśli dewiantowi właśnie na to przyjdzie ochota. Jednym z takich „wampirów” był Gilles de Rais, Marszałek Francji, jeden z towarzyszy Joanny d’Arc. Osobiście w potworny sposób na podłożu seksualnym zakatował kilka setek dzieci. Był także pedofilem – to kolejna dewiacja o jakiej należy sobie powiedzieć. Pedofil to osoba, która czuje wyraźny seksualnie pociąg do dzieci. Nie można tego jednoznacznie skategoryzować, jednak dokładnie też wiadomo, że jest to rodzaj parafilii seksualnej, czy może też powiązanej jedynie z ogromnym pociągiem emocjonalnym? Te dwie rzeczy uzupełniają się często nawzajem, ale pewne jest jedno – istnieć czemuś takiemu nie wolno nam pozwolić.